e-pieczatki24.pl

UTYLIZACJA PIECZĄTEK – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Rozmazujący się wzór, usterka, a może po prostu chęć rebrandingu – utylizacja pieczątek firmowych to krok podejmowany w kilku sytuacjach. Stempel wyrzucamy oczywiście wtedy, kiedy się zużyje lub zepsuje. Nawet najbardziej trwałe pieczątki nie są wieczne i w końcu przestają służyć nam tak, jak na samym początku ich użytkowania. Na utylizację stempli możemy jednak zdecydować się nie tylko w momencie, kiedy są już podniszczone. Czasami konieczna jest też ich wymiana z innych powodów.

Aktualizacja informacji, a może nowy projekt?

Na nowy wzór pieczątki decydujemy się w momencie, kiedy zmieniły się dane firmy lub jej forma prawna. Zmiana jest wtedy konieczna – na stemplu powinny wszak znajdować się aktualne informacje na temat prowadzonego biznesu, takie jak pełna nazwa firmy, jej NIP, REGON, adres siedziby, a także dane do kontaktu telefonicznego lub internetowego. Poza tym przedsiębiorstwo może też po prostu zdecydować się na rebranding. Pieczątka jest formą identyfikacji wizualnej marki – jeśli więc wymieniamy wszystkie materiały reklamowe, to dla zachowania spójności zmiana powinna dotyczyć też takich szczegółów, jak projekt stempla. Co jednak zrobić ze starymi egzemplarzami?

Jak powinna przebiegać właściwa utylizacja pieczątek?

Zużyte stemple wrzuca się do kontenera w kolorze czarnym lub szarym, przeznaczonym na odpady mieszane. Zanim jednak to zrobimy, to dla bezpieczeństwa (a często i dla zachowania porządku w firmowych papierach) powinniśmy przeprowadzić właściwą procedurę utylizacji. Przedsiębiorstwa prywatne nie są wprawdzie objęte żadnymi odgórnymi przepisami co do przebiegu takiej procedury (jak ma to miejsce w przypadku urzędów i instytucji publicznych), mogą być jednak objęte regulacjami wewnętrznymi. Likwidacja stempla polega najczęściej na pocięciu nożyczkami gumki ze wzorem. Po zakończeniu procedury sporządzany jest zaś protokół. Zasady obowiązujące w firmie prywatnej nierzadko wskazują na konieczność zebrania się specjalnej komisji likwidacyjnej, której członkowie poświadczą utylizację stempla własnymi podpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *